Ohlédnutí za 4. ročníkem

Umělá inteligence a další inovativní nástroje: přínos, nebo riziko?

Ambicí Konference Kvalita je spojovat různá odvětví, navzájem se inspirovat a prosazovat potřeby českých a slovenských výrobních

Děkujeme vám všem za účast na letošní konferenci!

Jste pro nás obrovskou inspirací a hnacím motorem pro další cíle, kterých bychom chtěli dosáhnout. Zejména do oblasti školství je třeba promítnout obrovskou dynamičnost vývoje, kterého jsme svědkem.  

 

Opět jsme se přesvědčili o tom, že nejsme jediní, kdo má zájem vrátit kvalitě její původní význam. Současně jsme si ale uvědomili, že konferenci v příštích letech musíme posunout ještě o další stupeň výše, aby všechny naše ambice (závěry z diskuzí s vámi) byly naplnitelné. 

Nejen na další ročník, ale i na vaše podněty a spolupráci v průběhu roku se těšíme!
A co se nám letos podařilo?
Přínos aneb tipy, jak AI využít v praxi:

Generativní AI přináší do pracovního i osobního života spoustu užitečných vychytávek. V práci šetří čas tím, že automatizuje rutinní úkoly, pomáhá s kreativitou (třeba při psaní textů nebo tvorbě designů) a pomáhá také při rozhodování díky rychlé analýze dat. V osobním životě se hodí jako šikovný pomocník na plánování, hledání inspirace, nebo třeba na učení nových dovedností. A když potřebujete napsat něco originálního, nebo jen poradit s každodenními úkoly, AI je vždycky po ruce. Je to prostě osobní asistent, který zvládne hodně věcí za vás. 

Riziko aneb když chybí data a emoce:

Nejčastěji jmenovaná rizika: 

Na konferenci byla dvakrát připomenuta Gartnerova hype křivka (grafická prezentace vyspělosti, očekávání a společenského uplatnění konkrétních technologií). Popisuje počáteční velké nadšení, které každá nová technologie vytvoří (AI dnes, VR v devadesátých letech, systém doporučování produktů v e-shopech založený na strojovém učení před 15 lety…), ale která nekoresponduje s reálnými výsledky. Obvykle následuje velká deziluze z toho, že technologie nefunguje tak lehce a snadno, ale pokud výzkum vytrvá, teprve pak nastoupí produktivní výzkum a výsledky. 

Věříme, že v případě konference fáze velkého zklamání následovat nebude a my vám budeme moci další úspěchy, kterých jsme v oblasti kvality dosáhli, přinášet průběžně.  

Pokud byste měli nápady, která témata byste v příštím roce rádi slyšeli, rádi vás do přípravy zapojíme. Osobní přístup a setkávání jsou pro nás všechny klíčové. 

Kontakt pro náměty / připomínky: alena.svatkova@ellacs.eu

Přednášející

Pavel Vinkler  
Ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
 
Na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR pracuje od roku 2005. Zabýval se především podporou podnikání, konkrétně přípravou strategických materiálů (např. Koncepce podpory MSP 2014 až 2020) či implementací konkrétních podpůrných programů pro podnikatele (dotační programy, finanční nástroje). Od března 2017 je ředitelem odboru podnikatelského prostředí a vnitřního obchodu, kde je zodpovědný za zlepšování podnikatelského prostředí v ČR, snižování administrativní zátěže podnikatelů a agendu obchodního podnikání. V poslední době se mj. věnoval podpoře podnikatelů během pandemie, přípravě portálu STOPBYROKRACIE.CZ, resp. opatřením, prostřednictvím kterých by došlo ke snížení administrativní zátěže, přípravě programu Obchůdek 2021+ a realizaci digitálních projektů v rámci Národního plánu obnovy. Od roku 2019 je zároveň i 1. místopředsedou Rady kvality ČR.
Dagmara Źygowska
jednatelka TÜV NORD Czech, s.r.o.
jednatelka TÜV NORD Slovakia s.r.o..
generální ředitelka TÜV NORD POLSKA

Je výkonnou ředitelkou pro 3 země (CZ-PL-SK) a vedoucí obchodního úseku Východní Evropa pro výrobní technologie (10 zemí). Je zodpovědná za operativní řízení tří zemí, strategický rozvoj a implementaci strategie TÜV NORD GROUP v rámci regionu. V oblastí technických inspekcí a certifikací se pohybuje téměř 25 let.
Irina Fiegenbaum 
Senior manažerka pro digitalizaci a inovace
TÜV NORD GROUP.

Je senior manažerkou pro digitalizaci a inovace v TÜV NORD GROUP. V této roli je zodpovědná za strategické inovace a jejich řízení i vývoj nových přístupů a postupů v řízení inovací (např. strategický výhled). Je také jednou z předních expertek na vývoj celoskupinové strategie směřování AI a podílí se na identifikaci a implementaci případů použití AI ve Skupině.
Ondřej Sopr
Obchodní ředitel společnosti LaserTherm spol. s r.o.

 

Má více než 16 let praxe v oblasti robotizace a automatizace konvenčního i laserového svařování. Od roku 2014 je jedním z hnacích motorů divize Stavby systémů na klíč ve společnosti LaserTherm. Aktivně se účastní konferencí a přednášek, kde se snaží zvyšovat povědomí o možnostech využití laserové technologie – nejen v oblasti svařování a navařování, ale také při čištění povrchů, strukturování nebo kalení. Navzdory dnešní uspěchané době plné sociálních sítí, příspěvků a virálů zastává názor, že osobní kontakt formou setkání nebo účasti na konferencích je nenahraditelný.
Stanislav Uhlár
Technický ředitel
PPA INŽINIERING, PPA Controll

Pracuje 23 rokov v spoločnosti PPA INŽINIERING, ktorá je členom skupiny PPA CONTROLL. Postupne prešiel pozíciami projektant, programátor a analytik riadiacich systémov, vedúci projekcie a aktuálne je na pozícii technický riaditeľ, kde riadi 30členný tím zložený predovšetkým z projektantov. Zavádza moderné nástroje pre zvyšovanie efektivity procesov pri projektovaní a podporuje vzdelávanie zamestnancov na prácu s najmodernejších nástrojmi.
Jan Bruthans
Lékař specialista
Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a VFN
 
Absolvoval studium všeobecného lékařství na 1.LF UK, doktorské studium Hospodářské politiky a ekonomie na NF VŠE, obor veřejného zdravotnictví (MPH), studium MBA a mimořádné studium informatiky na MFF UK. Od roku 2003 pracuje jako anesteziolog ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kromě toho se zabývá elektronizací zdravotnictví se zaměřením na elektronickou preskripci – v tomto oboru také v roce 2021 habilitoval na FBMI ČVUT a od roku 2025 byl měl převzít vedení oborové rady doktorského studia Biomedicínské informatiky na 1. a 2. LF UK. Věnuje se rovněž problematice schvalování zdravotnických prostředků.
Tomáš Mátl
Actionable Insights Builder | Digitalisation Expert

Má 25 let zkušeností v oblasti businessu, technologií a digitalizace. Jako generální ředitel Colours of Data se zaměřuje na transformaci firem na datově řízené a zákaznicky orientované organizace. Pomáhá klientům rozvíjet datovou a AI expertízu a využívat technologie k automatizaci a digitalizaci procesů. Pomáhá klientům získat hodnotné/praktické informace o jejich zákaznících. Řídí změnu kultury v organizacích, aby si osvojily nové pracovní přístupy a využily digitální řešení ke zvýšení obchodní hodnoty.
Vladimír Šulc
jednatel MICRORISC s.r.o, organizátor soutěže Nejlepší student

Mimo řízení firem MICRORISC, IQRF Tech a IQRF Alliance se odborně specializuje na technologie pro bezdrátové mesh sítě. Firma MICRORISC se specializuje se na výzkum, vývoj a dodávky inovativních technologií a komponent výrobcům elektroniky. Největším technickým počinem MICRORISCu je definice otevřeného komunikačního standardu IQRF pro bezdrátové mesh sítě. MICRORISC získal v roce 2014 prestižní české ocenění za vědu a výzkum Česká hlava. Firma pomáhá, kde je třeba, a cílí především na podporu vzdělanosti.
Pavel Krupař
ČEZ

Pracuje jako vedoucí útvaru ICT 4.0 ve společnosti ČEZ, a. s., v Plzni. V JE si prošel pozice od výpočtáře, přes koordinátora, projektanta, vedoucího projekce, hlavního inženýra až po současnou pozici. Aktuálně se zabývá digitalizací dokumentace, Telco projekty privátní 5G sítě pro jadernou elektrárnu Temelín atd. Věnuje využití umělé inteligence na bázi jazykových modelů např. ChatGPT nebo rozpoznávání z obrazu, ale také virtuální a rozšířené realitě.
Jiří Růžička  
Ředitel ČIA, předseda sekce 5 Rady kvality ČR
 
Více než 35 let působení v různých pozicích v oblasti kvality, zkušebnictví, akreditace. Zástupce ČR v mezinárodních organizacích EA, ILAC a IAF, evaluátor, člen vedení výboru pro multilaterální dohody Evropské spolupráce v oblasti akreditace (EA). Člen předsednictva RK ČR a předseda sekce infrastruktury kvality.
Daniel Tyč
Záchranář, Specialista pro klinická hodnocení
 
Jako záchranář již 10 let sbírá cenné zkušenosti z první linie zdravotnictví. Své kritické myšlení uplatňuje při analýze klinických údajů o účinnosti a bezpečnosti zdravotnických prostředků. Zabývá se také hodnocením nákladové efektivity a biostatistikou. Neustále hledá způsoby, jak zjednodušit, urychlit a zefektivnit procesy, přičemž využívá různé komerčně dostupné modely umělé inteligence a motivuje své kolegy k jejich aktivnímu využívání.
Jiří Materna 
Zakladatel Machine Learning College, nezávislý konzultant v oblasti strojového učení

Propagátor umělé inteligence, který se jejím aplikacím věnuje od roku 2007. Mezi lety 2008 a 2017 pracoval ve společnosti Seznam.cz jako vedoucí výzkumného oddělení. Poté se vydal vlastní cestou, založil vzdělávací společnost Machine Learning College, organizuje mezinárodní konferenci Machine Learning Prague a pracuje jako nezávislý konzultant v oblasti strojového učení.

Partneři konference 2024

Kontakt
Organizační záležitosti:
Mgr. Alena Svátková
telefon: +420 731 159 896
e-mail: alena.svatkova@ellacs.eu
Ubytování Zámek Valeč:
Alena Havlenová
telefon: +420 724 400 425
e-mail: obchod@hotel-valec.cz